Světoví giganti šetří, včetně Applu

Categories: Ze světa.

Srp 16, 2021 // By:Redakce // No Comment

Koronavirová krize vlévá strach do žil mnohým společnostem. Výjimkou nejsou ani světoví giganti v podobě Applu, Googlu a také Microsoftu. I když tyto firmy mají za sebou opravdu výjimečné čtvrtletí (dalo by se říct, že výsledky dosahovaly historicky nejvyšších částek), většina z nich si ponechává finanční prostředky ve firemní kase. Obavy z možných mutací a dalších lockdownů jsou v tomto případě silnější než touha investovat vydělané peníze někam dál.  

Největší podíl hotovosti vlastní technologické společnosti 

Samozřejmě bychom našli vícero společností, které si nyní drží hotovost u těla. Ovšem její největší podíl si schovávají technologické společnosti, jako je zmiňovaný Apple, Google, také Microsoft. Vysokou hotovost si drží i sám Amazon, který podle všeho má k dispozici kolem devadesáti miliard dolarů. Facebook pak něco kolem šedesáti.  

Vedle technologických firem si hotovost drží i Warren Buffett, který zhruba od začátku letošního roku bojuje s nedostatkem investičních příležitostí.  

Najdou se i investoři 

Zatímco doposud jsme mluvili o firmách, které se obávají další mutace koronaviru, najdou se i firmy, jež se nebojí investovat své doposud nastřádané jmění. Kromě investování do nových technologií získávají zpět i odkupy, dividendy či utrácejí za slučování.  

Bohužel se firmy v současné době také zadlužují. Důvodem jsou nízké úrokové sazby, s nimiž banky vyrukovaly už během loňského roku. I když se postupně zvyšují, firmy dosavadních výhodných podmínek ještě využívají.  

Podle analytiků by tato situace měla vydržet zhruba do konce tohoto roku. V té době se chystá úrokové sazby zvýšit i banka FED. 

Peníze na svých kontech mnohé banky drží 

I když byla řeči o zadlužování společností, najdou se banky, které peníze na svém kontu stále drží. Spíše je to však otázkou podstaty. 

About Redakce

Browse Archived Articles by Redakce