Dojmy po půl roce – iPhone 5S

Categories: Iphone // Tags: .

Bře 10, 2015 // By:Lenka Vahova // No Comment

V tomto článku bych vám chtěl popsat, jak jsem se k iPhonu 5S dostal a jaké s ním mám zkušenosti. Jaké na mě udělal dojmy po půl roce používání. Dovolte mi začít krátkou historií.

Má historie s Applem

Moje první zařízení od Applu bylo iPad mini 1. generace na začátku roku 2013. Do té doby jsem používal androidové zařízení. Jakmile jsem poprvé iPad spustil, prohlásil jsem, že už nikdy nechci používat nic jiného, než zařízení od Applu. A tak jsem můj mobil začal používat jen na volání a SMSky a na nic ostatního. Prostě jako nouzovku, vše ostatní jsem radši dělal na iPadu. Před Vánoci 2013 jsem si koupil iPhone 4S z bazaru, ale ten přestal brzy fungovat, takže jsem byl opět odkázán na Androidové zařízení. Na Vánoce jsem ještě dostal iPod Shuffle do sbírky. V říjnu 2014 jsem měl našetřených 15 490,- kolik již v té době iPhone 5S stál a rozhodl jsem se, že si jej koupím. A tak jsem z oficiální stránky chtěl objednat iPhone 5S 16GB zlatý. Objednávku jsem proběhl ale, jakmile jsem se ocitl na platbě, systém zahlásil, že platba nelze provést. Později jsem zjistil, že na kartě mám na platby přes internet limit 10 000,- a že musím limit navýšit. Přes internetové bankovnictví to nešlo a tak jsem musel na druhý den do banky. Na druhý den se mi již povedlo iPhone zaplatit a všechno proběhlo. Věděl jsem, že v následujících dnech mi můj miláček příjde a tak jsem si šel k operátorovi vyměnit SIM kartu za NANO. Bylo to úterý, když mi iPhone konečně přišel a já si ho nesl z pošty domů a celou cestu se těšil, až ho rozbalím.

Zkušenosti s iPhone 5S

Přišel jsem domů a unboxing začal. V tu chvíli jsem poprvé spatřil můj nový iPhone 5S a mohl jsem prohlásit, že nic hezčího jsem nikdy neviděl. Vyloupil jsem SIM kartu a vložil ji do iPhonu. Nastavení proběhlo úspěšně a iPhone jsem mohl začít používat. Na další den jsem ještě zašel do obchodu koupit si fólii a obal, protože jsem na telefon velmi opatrný. Přeci jen 15 tisíc už není málo. Moje první dojmy byly úžasné a to hned, když se na displeji objevilo logo Apple. Viděl jsem tu jemnost displeje.  Taky jsem obdivoval tloušťku a design, prostě všechno! Na iOS jsem byl již zvyklý z iPadu, takže to nebyl žádný problém. Akorát jsem byl velice překvapený rychlostí systému. iPad mini má zastaralý procesor Apple A5 a iPhone 5S má A7 a rozdíl je znatelný.

Používání bylo až na pár drobností, které mě zarazily bezproblémové. iPhone se mi vzhledově mnohem víc líbil, než již představený iPhone 6. První, nad čím bych se chtěl pozastavit je displej. Na velikost displeje u iPhonu 5S se dlouho nadávalo. Já ale nikdy nebyl zvyklý používat telefon s velkým displejem a můj předchozí telefon měl dokonce úhlopříčku 3,5“. Takže mi iPhone 5S přišel dost velký, a s velikostí displeje jsem spokojen dodnes. První věc, kterou jsem zpozoroval, byla opravdu malá výdrž baterie. Byl jsem do té doby zvyklý na iPad mini a tam byla baterie opravdu mnohem lepší a vydržela mnohonásobně déle.  Co ale musím vyvrátit je to, že baterie je špatná.

iPhone používám každý den – Facebook, Youtube, Messenger na mobilních datech, wifi. Baterii nešetřím. Přitom skoro ve všech případech přijdu večer domů, iPhone připojím na nabíječku a většinou mi ještě něco zbývá (20-30%). Baterie se ale opravdu oproti iPadu velmi rychle vybíjí. Nicméně mi stačí, a když mobil nevyužívám tak moc, přijdu domů se 70 ti %. Pokud nevyužívám vůbec, dostávám se i na 95%.

Další částí, na kterou bych se chtěl zaměřit je displej na iPhonu 5S. I přes to, že na iPhonu 6 je displej mnohonásobně lepší a využívá Retina HD, na iPhonu 5S jednotlivé pixely také nerozeznáte a příjde Vám super jemný. To však neplatí u iPadu mini 1, kde jednotlivé pixely bez problému rozeznáte. S displejem jsem nikdy neměl sebemenší problém a můžu říct, že je jednoduše úžasný!

Co se týče světelnosti displeje, nejvyšší i nejnižší jas je dostačující. Čitelnost na přímém slunci je bez problémů.

Nyní bych se chtěl dostat k Touch ID, revolučnímu odemykacímu řešení, bez kterého už bych se dnes neobešel. S Touch ID jsem byl celou dobu, co iPhone vlastním maximálně spokojený a neměl jsem s ním minimální potíže. Touch ID prst rozpoznal i když jsem ho zkoušel různě otáčet. Otočit vzhůru nohama a rozpoznání bylo vždy maximálně rychlé. To, že mi Touch ID prst nerozpoznal, se mi stalo opravdu málokrát. Z Touch ID jsem opravdu nadšený.

Určitě víte, že iPhone 5S disponuje LTE na frekvencích 800,900 a 1800 MHz. S LTE jsem měl zpočátku používání problémy a iPhone se do LTE sítě vůbec nepřipojil. Myslel jsem si, že je problém u mě, protože operátor s tím nic nedělal. Po změně operátora se ale hned iPhone začal připojovat do LTE sítě a LTE mám skoro všude. A funguje fantasticky!

S reproduktory mám také super zkušenost. Nejsou sice stereo ale jako všechno v iPhonu fungují skvěle. Hlasité jsou dostatečně, ale konkurence má i mnohem hlasitější reproduktory. Neberu to ale jako slabinu, pokud nechcete na diskotéce pouštět hudbu z reproduktorů iPhonu…

Poslední částí, které bych se chtěl věnovat je fotoaparát. Ten fotí opravdu úžasně. Když si vezmete 8 Mpx, laik by i řekl, že je to málo na dnešní fotomobil. Nokie mají i 30 Mpx, ale iPhone fotí proti mnoha fotomobilům z několikanásobně vyšším rozlišením mnohem lépe. Světelnost je také úžasná a s iPhonem se už určitě nefotí jen momentky. Fotky s ním jsou opravdu super!

Součástí fotoaparátu je duální fotoaparát se dvěma barvami, díky kterému pořídíte i za špatného světla nádherné fotky!

Rekapitulace

Zrekapitulujme si to tedy. iPhone je úžasný telefon. Z toho telefonu jsem byl opravdu a stále jsem nadšený. Stále mě překvapuje, jak má Apple všechno dotažené do posledního detailu. Systém je plynulý, fotoaparát i video ve Full HD rozlišení je super. Mé dojmy z tohoto zařízení jsou fantastické. Nemám vůbec, co bych vytknul!

About Lenka Vahova

Browse Archived Articles by Lenka Vahova