Apple produkty jako strážci duševního zdraví uživatelů
Zář 15, 2021 // By:Redakce // No Comment
Koronavirová krize ukázala, že je nedostatek pracovníků z oblasti psychologie. Zkrátka a dobře chybí ti, kteří by lidem pomáhali po stránce jejich duševního zdraví. Apple si toho také všiml, proto se rozhodl stát se psychologem. Tedy tak to alespoň vypadá. Apple produkty totiž budou umět hlídat duševní zdraví jejich majitelů.
Dokazuje to především fakt, že si společnost dává v posledních letech velice záležet na tom, jak budou zdravotní funkce jejích produktů vypadat. Pohrávají si s monitoringem i sběrem dat a poskytují tak uživateli jakýsi ucelený přehled o tom, jak to s ním po stránce zdravotní vypadá. Kromě měřitelných dat, jako jsou kroky, tep nebo váha, se však nyní rozhodl Apple podívat i na další stránku člověka, a to konkrétně na jeho duševní zdraví.
Funkce meditace, dýchání a uklidnění
Zejména v novějších modelech produktů si můžete povšimnout, že funkce zdraví zahrnuje také řadu funkcí na uklidnění. Funkce mají pomáhat při meditaci, také dýchání, mají člověka do jisté míry uklidnit. Jenže ani to Applu nestačí, proto chce cílit ještě na další stránky člověka, a to konkrétně na stres, úzkost a depresi.
Nabízí se otázka, jak chce tyto věci měřit. Jde to vůbec? To je otázkou. Podle všeho je možné měřit a vyhodnocovat srdeční tep, kvalitu spánku, tempo i styl chůze. A podle toho by měly jednotlivé produkty určit, jak na tom člověk je. Dopomoct by měly také čelní kamerky, které chtějí vyhodnocovat mimiku obličeje uživatele.
Může se to vůbec?
Ano, ti bystří už zpozornili. Tento nápad nebo vize či plán (nebo jak konkrétně máme funkci iPhonů označit), je v rozporu se soukromím uživatelů. Apple doslova prahne po tom, aby funkce fungovala přímo na zařízení i bez nutnosti posílat data a vyhodnocovat je. Jenže musí vymyslet, jak to udělat, aby nebylo nijak ohroženo soukromí uživatele.
Tento nápad je zatím ve své rané fázi, tudíž nelze dělat závěry. Nacházíme se zatím v bodě, kdy je prostor pro různé spekulace.