Nekupujte americký Apple, žádá prezident Turecka. Na jaké telefony mají přejít?

Categories: Apple, Ze světa.

Zář 30, 2018 // By:Redakce // No Comment

Pokud sledujete aktuální dění, moc dobře víte o turecké krizi, která pomalu ale jistě zasahuje i Evropskou unii. Podle všeho vše měly začít výroky prezidenta Donalda Trumpa, který požaduje zdvojnásobení cla. Pro Turecko je to rána pod pás, kterou nenechávají bez odezvy. Například nedávno se nechal turecký prezident slyšet, že žádá své občany, aby neinvestovali do zařízení amerických společností, konkrétně do Applu, který i v Turecku vlastní drtivá většina obyvatelů.

Prezident Turecka RecepTayyipEdrogan si stojí za názorem, že by turečtí obyvatelé měli přestat kupovat americkou elektroniku. Výslovně sdělil, že si přeje, aby uživatelé produktů Apple raději přešli na jiné značky telefonů, jako je například Samsung nebo Venus.

Apple musí z tureckého trhu pryč

Jelikož se nedávno rozpoutala válka mezi Tureckem a Spojenými státy americkými, prezidenti zaujímají razantní stanoviska. Jak jsme zmínili, turecký prezident si přeje, aby obyvatelé přešli na zcela jiné telefony, jako je zmiňovaný Samsung nebo případně Venus, což je telefon tureckého výrobce Vestel. Kdyby totiž lidé přecházeli na jiné telefony, Apple by zmizel z tureckého trhu, což je nyní prezidentův cíl. V současné době vlastní Apple zhruba patnáctiprocentní podíl na trhu.

Prý je to pro nezávislost Turecka

Samozřejmě prezident nepřiznal, že se jedná o něco, co vyplývá z aktuálních sporů. Prý si to přeje z toho důvodu, aby se zlepšila ekonomická nezávislost země. Není však vyloučené, že těmito kroky se snaží prezident Turecka zakázat americké zboží na tureckém trhu. Zatím to však dělá podle pravidel, jde totiž podle předpisů, jimiž se musí všechny společnosti na trhu řídit.

Zároveň není vyloučené, že prezident by se zdráhal výslovně zakázat kupovat americké výrobky. Pokud to nepůjde podle předpisů, je možné, že k výslovnému zákazu zanedlouho dojde.

About Redakce

Browse Archived Articles by Redakce

Related