Macintosh Plus připojený k internetu!

Categories: Zajímavosti // Tags: .

Bře 24, 2015 // By:Lenka Vahova // No Comment

Jeff Keacher se rozhodl, že připojí starý Macintosh Plus z roku 1986 k internetu. To zní na dnešní poměry jednoduše, ale není tomu úplně tak. Pojďme trochu do historie. Macintosh Plus byl již třetím vydáním Macintoshe a obsahoval procesor Motorola 68000 s frekvencí 8 MHz, 4MB RAM, 50MB pevného disku a černobílý vestavěný monitor s rozlišením 512 x 384 pixelů.

Jeff Macintosh skladoval ve sklepě a tak po prvním spuštění po dlouhé době došlo k vyhoření zdroje. Ten se ale dá jednoduše sehnat a tak to na cestě k připojení Macintoshe k internetu nebyla velká obtíž. Dalším problémem bylo nainstalovat program Mac Web 2.0 (internetový prohlížeč).

Nakonec se využilo Raspberry Pi, na kterém běželo několik specializovaných programů pro převod dat z ethernetu do sériového portu s výslednou rychlostí 19 kb/s. Prohlížeč Mac Web si neporadí s moderními technologiemi, takže s Java Scriptem se rozlučte. Neporadí si ale bohužel ani s obrázky, takže se stránka načte v holém provedení (viz. obrázek načtené wikipedie).

Extrémně pomalé načítání

I přes to, že se načítá primitivní provedení stránky, načítaní je extrémně pomalé. Samotné čtení dat stránky trvalo 2 minuty, následné renderování podoby stránky pak až další 4 minuty. Na videu je proces zrychlen 20 – 40 krát.

About Lenka Vahova

Browse Archived Articles by Lenka Vahova