Office 2016 pro Mac jsou konečně tady!

Categories: Macbook // Tags: , .

Bře 5, 2015 // By:Lenka Vahova // No Comment

Nebylo příliš věcí, ze kterých uživatelům Maců vstávaly vlasy hrůzou víc, než když v posledních letech došlo na střet s aplikacemi Word, Excel nebo PowerPoint. Microsoft ale nyní konečně vydal novou verzi svého kancelářského balíku pro Mac, který by měl obě platformy sjednotit.

Ve čtvrtek vyšla bezplatná a volně dostupná beta, která ukazuje, jak budou vypadat Microsoft Office 2016 pro Mac. Finální podoby bychom se měli dočkat v létě, a to buď v rámci předplatného Office 365 nebo za jednotnou cenu, jež zatím nebyla upřesněna. V tuto chvíli si ale mohou vyzkoušet nový Word, Excel i PowerPoint pro Mac všichni a zdarma.

Zatímco vlastním Windows a také mobilním systémům iOS a Android se v posledních letech dostávalo od Microsoftu výrazné pozornosti a vycházely pravidelné aktualizace, u kancelářských aplikací na Macu jako by se zastavil čas. Problém nebyl pouze ve vzhledu a uživatelském rozhraní, ale nejzásadnější byla zejména vzájemná ne zcela stoprocentní kompatibilita mezi jednotlivými systémy.

To vše mají nyní zbrusu nové verze Wordu, Excelu a PowerPointu, které propojují rozhraní z Windows s tím známým z OS X Yosemite, změnit. Po vzoru Office 2013 pro Windows mají všechny aplikace jako hlavní ovládací prvek pás karet (ribbon) a jsou napojené na OneDrive, cloudovou službu Microsoftu. To umožňuje také živou kolaboraci mezi více uživateli.

Co na to Microsoft?

Microsoft si dal záležet také na tom, aby podporoval záležitosti, jako jsou Retina displeje a full-screen režim v OS X Yosemite.

Word 2016 se velice podobá svým verzím z iOS a Windows. Vedle již zmíněné online kolaborace Microsoft vylepšil také strukturu komentářů, které se nyní lépe čtou. Výraznější novinky přináší Excel 2016, ten uvítají zejména ti, kteří znají či přeskakují z Windowsů. Klávesové zkratky nyní zůstávají stejné na obou platformách. Mírné novinky najdeme také v prezentačním nástroji PowerPoint, ale obecně jde zejména o sblížení s Windows verzí.

Téměř třígigabajtový „náhledový“ balíček, jak budou Office 2016 pro Mac vypadat, si můžete stáhnout na webu Microsoftu zcela zdarma. Prozatím se jedná pouze o betaverzi, a tak můžeme očekávat, že se do léta dočkáme některých změn, například co se výkonu a rychlosti aplikací týče. V rámci balíku pak bude Microsoft dodávat také OneNote a Outlook.

V aktuální betaverzi prozatím bohužel není obsažena čeština, ale je k dispozici česká autokorekce.

About Lenka Vahova

Browse Archived Articles by Lenka Vahova