Velká recenze Turbo Internetu od Vodafonu

Categories: Ze světa // Tags: .

Bře 12, 2015 // By:Lenka Vahova // No Comment

Když jsem iPhone zakoupil, měl jsem ještě operátora T-Mobile. Ten mě ale ani po několika urgencích nedokázal pomoct a zapnout mi LTE. Navíc jsem měl volání v rámci tarifu  Tak jsem minulý měsíc přešel k Vodafonu, s kterým jsem maximálně spokojen jak s cenami za volání a SMS v tarifu, tak hlavně s rychlostí internetu. Právě internet je to, na co bych se chtěl v tomto článku zaměřit.

Co je to Turbo Internet ?

Turbo Internet je označení rychlého internetu od Vodafonu kombinujíci technologie 3G (včetně HSPA a HSPA+DC) a LTE 800,900,1800 a 2100. Abyste se do turbo internetu připojili, musíte splňovat tyto 3 podmínky. Vodafone Vás připojí do turbo inteernetu s každým datovým tarifem. LTE sim kartu poznáte podle toho, že je na ní v pravém dolním rohu napsáno LTE. A zařízení si můžete ověřit zde.

Bydlím v Hranicích a zde má Vodafone 3G HSPA+DC a v okolí Hranic LTE 900. Mohu říct, že v 90% případů jsem připojen do LTE, nebo 3G sítě. V porovnání proti T-Mobilu, kdy jsem byl připojen v 90% do EDGE a vyhledával jsem 3G je to úžasné. Navíc má Vodafone rychlejsí 3G síť. Mé dojmy z používání mobilního internetu se tak rázem změnily. Vždy jsem mobilní síť bral jako nouzovku a spíše vyhledával wifi. Reálné rychlosti v Hranicích jsem naměřil až 20 mbits pro stahování a 5 mbits pro odesílání. Podle mapy pokrytí čtú i na webu Vodafonu ukazují největší pokrytí rychlým internetem. Vodafone se liší internetem proti ostatním operátorům tím, že pokryl většinu populace (96%) rychlostně dostačujícím internetem, ale ostatní dva operátoři pokrývají republiku zejména nejrychlejšíma sítěma. Přitom je ale mají opravdu na málo místech a na těch kde nejsou, není často ani 3G.

UPDATE (21.1.2016): Vodafone jako jediný z operátorů v Hranicích poskytuje LTE 2100 už od června 2015. Mobilní internet, jak má být!

Kupujte zařízení podporující LTE!

V dnešní době všichni tři operátoři zastavili pokrývání 3G internetem a rozšiřují pouze LTE. A tak se často stává (zrovna u Vodafonu), že na místech, kde je Edge pokryjí LTE internetem, ale jakmile Vaše zařízení LTE nepodporuje, připojí se pouze do Edge.

Datové tarify s Turbo Internetem

V současné době Vodafone přihlásí do Turbo Internetu veškeré zákazníky s datovým balíčkem (bez ohledu na to, jestli se jedná o tarif, nebo předplacenou kartu)

Praktický test rychlosti Turbo Internetu

Jak jsem již zmínil, v Hranicích a vlastně skoro všude jsem připojený buď do 3G, nebo do LTE sítě, jen zřídka se stává, že se octnu na Edge. Zde je ale potřeba podotknout, že Vodafone má oproti dalším dvou operátorům mnohem rychlejší Edge, takže se dá používat i Edge. Třeba na T-Mobilu jsem byl zvyklý, že jakmile naskočí Edge, který byl mimochodem v 90% případů, budu čekat 5 minut než se mi načte blbý Google. Dokonce i na dálnici – Hranice –> Olomouc jsem měl skoro celou cestu LTE, kde se rychlost stahování pohybovala okolo 16Mbits a odesílání 2 Mbity. Jen zřídka se telefon připojil do E.

About Lenka Vahova

Browse Archived Articles by Lenka Vahova