Zdrojový kód pro operační systém Apple Lisa zdarma v roce 2018

Categories: Macbook.

Úno 12, 2018 // By:Redakce // No Comment

Apple Lisa vyšel v roce 1983 a patřil k jedněm z prvních osobních počítačů vybavených grafickým uživatelským rozhraním. Záhy bude operační systém, který běžel na systému Lisa, k dispozici ke stažení zdarma, a to od Muzea historie počítačů a Applu.

Al Kossow, kurátor softwaru v Muzeu historie počítačů oznámil, že zdrojový kód pro operační systém Lisa a aplikace Lisa byl nyní obnoven. Společnost Apple přezkoumává nyní zdrojový kód a po jeho dokončení muzeum kód zveřejní. V době, kdy byl poprvé počítač Lisa představen, si Apple účtoval 9 995 dolarů, a tento stroj byl určen pro firemní uživatele.

Historie Apple Lisa

Přístroj byl vybaven 5MHz Motorola 68000 CPU, 1MB RAM a měl 5MB pevný disk. Vzhledem k uvedené vysoké ceně se společnosti Apple podařilo prodat asi 100 000 počítačů Lisa. Ačkoli to i sám Steve Jobs původně popřel, později to uznal a sám řekl, že Lisa byl pojmenován jako stroj pro jeho dceru, tedy Lisa Brennanová.

Operační systém společnosti Apple tehdy představoval textový Workshop pro vývoj softwaru a k tomu Lisa Office System, který měl 7 aplikací, které zahrnovaly jmenovitě LisaWrite, LisaCalc, LisaDraw, LisaGraph, LisaProject, LisaList a LisaTerminal.

Počítač Lisa byl proto potom nahrazen známým Macintoshem v roce 1984 a Macintosh byl v té době v podstatě cenově vylepšenou verzí původní Lisy, která mu dovolila Lisu vytlačit z trhu. Společnost Apple představila i další verze počítače Lisa za mnohem nižší cenu, nakonec byl ale jeho vývoj ukončen jen několik málo let po jeho zavedení na trhu. I tak mnoho fanoušků uvítá zdarma zdrojový kód.

Upgrade iMacu Pro bude hodně složitý pro uživatele

iMac Pro má velké konfigurační možnosti a možná právě proto si společnost Apple nepřeje pozdější upgrade, ale nabízí rovnou nastavenou konfiguraci při jeho nákupu. První velkou překážkou je odlepení displeje od jeho základní desky a odšroubování základní desky od těla počítače, protože až potom je teprve přístup k pamětím RAM a SSD disku.

Tímto zákrokem ale zcela ztrácíte záruku. Firma OWC však bude do budoucna prodávat instalační balíček určený pro výměnu pamětí RAM v iMacu Pro. 27″ iMac má v současné době normálně na zadní straně poklop, který lze celkem snadno odklopit a vyměnit tak paměť RAM, což ale bohužel u iMacu Pro neplatí. Koupit si iMac Pro je možné s pamětí RAM v následujících variantách Tedy 4x 8 GB = 32 GB, 4x 16 GB = 64 GB a 4x 32 GB = 128 GB.

About Redakce

Browse Archived Articles by Redakce